Skontaktuj się z nami:
kontakt@freya-polwork.pl
+48 509 155 366

zostań opiekunem
seniorów za granicą!

Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz kontaktowy. W ciągu 72 godzin skontaktujemy się z Tobą!

Poradnik opiekunki - Karta EKUZ

Karta EKUZ daje Ci prawo do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej. O tym, które świadczenia są niezbędne decyduje lekarz.

Uwaga! Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w Niemczech, na takich samych zasadach, jak obywatele Niemiec.

Ważne: Przy korzystaniu z pomocy medycznej okaż jak najwcześniej kartę EKUZ. Personel może Cię poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość oraz pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Warto jest mieć przy sobie kilka jej kserokopii.

Jak uzyskać opiekę medyczną w ramach niemieckiej publicznej służby zdrowia?

Podstawowa opieka medyczna - korzystaj z placówek posiadających umowę z regionalną kasą chorych. Są to placówki oznaczone tablicą z napisem „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”. Jeśli musisz skorzystać z pomocy lekarskiej w nocy albo w weekend, udaj się do specjalnych przychodni („Notdienst”). Informacje na ich temat znajdziesz w lokalnej gazecie. Na miejscu otrzymasz do wypełnienia druk 81 (dostępny również w języku polskim). Musisz podać w nim swoje dane oraz planowany czas pobytu w Niemczech, a także podpisać oświadczenie, że nie przybywasz do Niemiec w celu otrzymania leczenia oraz wskazać niemiecką kasę chorych, która rozliczy udzielone świadczenia.

Opieka specjalistyczna - jeżeli zachodzi potrzeba skorzystania z wizyty u lekarza specjalisty, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza podstawowej opieki medycznej.

Leczenie szpitalne - jeżeli zachodzi potrzeba leczenia szpitalnego, niezbędne jest uzyskanie skierowania od lekarza. W nagłych przypadkach możesz zgłosić się bezpośrednio do szpitala, bez skierowania.

Recepty – tylko lekarze posiadający podpisane umowy z regionalną kasą chorych mają prawo do wystawiania recept na leki objęte refundacją. Leki kupisz w aptekach na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

Udział pacjenta w finansowaniu leczenia

W Niemczech pacjent zobowiązany jest do ponoszenia części kosztów leczenia. Wydatki te nie podlegają zwrotowi z NFZ.

Leczenie szpitalne - opłata za leczenie szpitalne wynosi 10 EUR za dzień pobytu. Jeśli w ciągu jednego roku łącznie będziesz w szpitalu 28 dni, to szpital zwolni Cię z dalszych opłat dziennych. Koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu, np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora, pokrywasz samodzielnie.

Leki i środki lecznicze - odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10% ceny (co najmniej 5 EUR, a maksymalnie 10 EUR), ale nie więcej niż pełna cena leku. Odpłatność za środki lecznicze (masaże, kąpiele, gimnastyka lecznicza itp.) wynosi 10% ceny oraz 10 EUR za wypisanie środka leczniczego. Koszty leków bez recepty, takich jak środki przeciwbólowe bądź syrop na kaszel, pokrywasz samodzielnie.

Uwaga! Jeżeli nie przedstawisz karty EKUZ to lekarz wystawi Ci rachunek jako pacjentowi prywatnemu. Lekarz zwróci Ci pobraną kwotę, jeżeli dostarczysz mu EKUZ w ciągu 10 dni od wizyty.

Leczenie prywatne - koszty leczenia w placówkach prywatnych pokrywasz w całości we własnym zakresie. O zwrot poniesionych kosztów możesz ubiegać się w Polsce we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Po spełnieniu wszystkich wymaganych prawem warunków koszty te zostaną zwrócone, jednak wg polskich stawek, tj. zgodnie z cenami usług obowiązującymi w publicznej służbie zdrowia w Polsce. W celu uzyskania zwrotu kosztów należy zwrócić się z wnioskiem do właściwego oddziału NFZ po powrocie do Polski. Do wniosku o zwrot kosztów leczenia należy załączyć: oryginały rachunków i dowodów zapłaty.

Pogotowie ratunkowe w Niemczech

Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego Twój stan zdrowia. Za transport do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10%, wynosząca nie mniej niż 5 EUR i nie więcej niż 10 EUR.

Transport międzynarodowy

NFZ nie refunduje co do zasady kosztów transportu powrotnego do Polski. W wyjątkowych sytuacjach polski świadczeniobiorca może ubiegać się o zwrot kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego w celu kontynuacji leczenia rozpoczętego w innym państwie członkowskim UE/EFTA. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl w zakładce „Transport transgraniczny w obszarze państw UE/EFTA”.

Gdzie można uzyskać informacje?

Wszelkie informacje można uzyskać w kasach chorych np. AOK, BKK, BARMER-GEK, DAK, TK, IKK lub w instytucji łącznikowej:

GKV-Spitzenverband Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung – Ausland (DVKA)
Pennefeldsweg 12 c
53177 Bonn
Tel: +49 228 9530-0
Fax.: +49 228 9530-600
E-Mail: post@dvka.de
Internet: www.dvka.de

Departament Współpracy Międzynarodowej – Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia
ul. Grójecka 186
02-390 Warszawa,
Tel.: +48 22 572 62 68,
Fax.: +48 22 572 63 19,
E- mail: ca17@nfz.gov.pl
Internet: www.ekuz.nfz.gov.pl

Najnowsze oferty pracy

Wzrost podopiecznego: 164 cm,
Waga podopiecznego: 65 kg,
Wynagrodzenie: 1500 € / mc
Data wyjazdu: 0000-00-00


Codziennie nowe oferty pracy. Całe Niemcy 1100-1500 euro netto. Dla doświadczonych opiekunek z dobrą i bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego - zlecenia w Szwajcarii 2500 Euro.

Wzrost podopiecznego: 175 cm,
Waga podopiecznego: 89 kg,
Wynagrodzenie: 1300 € / mc
Data wyjazdu: 2017-06-01


Zlecenie do Pani, lat 86. Okolice Kolonii. Starsza Pani jest osobą chodzącą, mieszka sama. Jest osobą miłą i spokojną. Pani cierpi na nadciśnienie. Porusza się samodzielnie. Pani mobilna, samodzielna. Toaleta i kąpiel samodzielna, jedzenie samodzielne, sen bez problemu. Dla Opiekunki dwa pokoje z dostępem do WC. Prośba o Opiekunkę niepalącą z prawem jazdy, doświadczoną w opiece, język niemiecki komunikatywny dobry. Czas wolny 2 godziny dziennie. Zlecenie 1300 Euro.

Wzrost podopiecznego: 160 cm,
Waga podopiecznego: 60 kg,
Wynagrodzenie: 1250 € / mc
Data wyjazdu: 0000-00-00


ZADZWOŃ DO NAS. +48 500 862 830 LUB NAPISZ, CODZIENNIE OTRZYMUJEMY NOWE OFERTY PRACY !!!! NIEMCY: Bawaria , Monachium, Hamburg , Kolonia i inne . SZWAJCARIA